شیمی سطح (Surface chemistry)

شیمی سطح (Surface chemistry)

شیمی سطح شاخه‌ای از شیمی است که به مطالعه واکنش‌های شیمیایی در سطوح مواد می‌پردازد. این رشته به‌طور عمده بر فرآیندها و پدیده‌هایی که در فصل مشترک بین دو فاز اتفاق می‌افتند، مانند فصل مشترک جامد-مایع، جامد-گاز، جامد-خلاء و مایع-گاز تمرکز دارد. شیمی سطح خواص فیزیکی و شیمیایی این فصل مشترک‌ها را بررسی می‌کند، از جمله جذب، واجذب، کاتالیز، خوردگی و تغییرات سطحی.

در اینجا برخی از جنبه‌های کلیدی شیمی سطح آمده است:

  1. جذب و دفع: جذب فرآیندی است که طی آن اتم‌ها، یون‌ها یا مولکول‌ها از یک گاز، مایع یا جامد محلول به سطح می‌چسبند. دفع فرآیند معکوس است که در آن ذرات جذب‌شده سطح را ترک می‌کنند.
  2. کاتالیز: بسیاری از واکنش‌های سطحی ماهیت کاتالیستی دارند، به این معنی که یک ماده (کاتالیزور) سرعت واکنش را بدون مصرف شدن در فرآیند افزایش می‌دهد. کاتالیزورهای سطحی، مانند آن‌هایی که در کاتالیزورهای ناهمگن وجود دارند، در فرآیندهای صنعتی بسیار مهم هستند.
  3. انرژی سطح: انرژی مرتبط با اتم‌ها یا مولکول‌های سطحی به دلیل نبود همسایگان اتمی، با انرژی مواد توده‌ای (bulk) متفاوت است که این امر بر فعالیت شیمیایی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.
  4. ساختار و مورفولوژی سطح: آرایش اتمی و توپولوژی سطح نقش مهمی در خواص شیمیایی آن دارد. تکنیک‌هایی مانند میکروسکوپ تونل‌زنی روبشی (STM) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای مطالعه این خواص استفاده می‌شوند.
  5. تغییرات سطحی: تغییر خواص سطحی از طریق تکنیک‌هایی مانند پوشش‌دهی، اچ‌کردن یا افزودن گروه‌های عاملی به سطح می‌تواند عملکرد مواد را برای کاربردهای خاص بهبود بخشد، مانند افزایش مقاومت در برابر خوردگی یا سازگاری زیستی.
  6. Self-Assembled Monolayers (SAMs): این‌ها لایه‌های تک مولکولی هستند که به‌صورت خودبه‌خودی روی سطوح سازمان‌دهی می‌شوند و اغلب برای ایجاد خواص سطحی خاص یا عملکردی کردن سطوح برای کاربردهای خاص استفاده می‌شوند.
نمایش یک ساختار SAM

نمایش یک ساختار SAM

شیمی سطح در زمینه‌های مختلفی از جمله علوم مواد، نانوتکنولوژی، علوم محیطی و توسعه حسگرها، کاتالیزورها و مواد پیشرفته بسیار مهم است. درک شیمی سطح به طراحی بهتر فرآیندهای صنعتی، توسعه مواد جدید و حل مسائل محیطی کمک می‌کند. فرآیندهای شیمی سطح برای تولید پوشش‌های ضد رسوب و تثبیت عناصر تشخیص بیولوژیکی در بسیاری از کاربردهای پزشکی- تجاری، از جمله زیست مواد ایمپلنت، جداسازی کروماتوگرافی، و حسگرهای زیستی قابل استفاده هستند.

سطوح در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی مهم در طبیعت و صنعت عمدتاً به دلیل واکنش‌پذیری شیمیایی بالا درگیر هستند. با این حال، درک فرآیندهای سطحی در مقیاس مولکولی، چالش برانگیز است. پیشرفت تکنیک­های مختلف سطح، موضوع اصلی در توسعه شیمی سطح مدرن است.

در طول دهه گذشته، مطالعه نانومواد به یک حوزه در شیمی سطح تبدیل شده است. کاربردهای پیشرفته نانومواد در پزشکی، الکترونیک، بیومواد، مواد شیمیایی و تولید انرژی تحت بررسی می­باشد.

زیست سازگاری نانوذرات و توانایی آن‌ها جهت ورود به سلول و در نهایت رسیدن به سلول هدف در اهداف بالینی از اهمیت زیادی برخوردار است. طی 15 سال اخیر استفاده از نانوذرات در درمان سرطان رشد قابل توجهی داشته است که علت، توانایی آن­ها در انتقال دارو و سازه­های تصویر برداری به طور مستقیم به سلول­های توموری از طریق استفاده از اهداف مولکولی می­باشد. آگاهی از ویژگی­های سطحی نانوذرات یک راه موثر در کنترل برهمکنش­های آن­ها با سیستم بیولوژیک می­باشد.

اگرچه فرآیند جذب سلولی نانوذرات و اثرات سمی آن‌ها بر عملکرد زیستی موجب محدودیت‌هایی در مطالعات بالینی شده است. ویژگی‌های فیزیکی-شیمیایی نانوذرات شامل ترکیبات سطحی، بار سطحی، سایز و شکل به عنوان یک عامل مهم و موثر بر سازگاری زیستی و کارایی جذب سلولی شناخته شده است. از آنجاییکه این امکان تغییر ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی نانوذرات وجود دارد، می­توان از این طریق وضعیت نانوذرات را در محیط بیولوژیک بهبود بخشید.

تغییرات شیمیایی سطح نانوذرات یک فرآیند مرحله به مرحله می­باشد که نیازمند تعیین ویژگی­های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی در هر مرحله می­باشد. بنابراین داشتن دانش در زمینه­ی ساختارهای سطحی نانوذرات و نحوه­ی تغییرات آن جهت بدست آوردن سازگاری زیستی بالا، سمیت کم و جذب سلولی موثر در زمینه­ی تشخیص و درمان از اهمیت زیادی برخوردار است. تغییرات سطحی نانوذرات به واسطه­ی اتصال مولکول­های متفاوتی صورت می­گیرد تا اینکه نانوذره مورد نظر به هدف خود برسد.

در سال­های اخیر، استفاده از نانوذراتی عملکردی در nanomedicine رو به افزایش است. تغییرات سطحی نانوذرات از مولکول­های ساده­ای مثل پلی اتیلن گلایکول (PEG) شروع شده تا به لیگاندهای پیچیده و اختصاصی رسیده است که هدف همه کاهش سمیت، کاهش پاکسازی توسط ماکروفاژها و عدم ایجاد پاسخ ایمنی علیه آن­ها می­باشد. روش­های تغییرات سطحی نانوذرات با شناسایی اهداف اختصاصی در سلول­ها تکامل یافته­تر شد. امکان شناسایی ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی نانوذرات در کنار دانش حاصل از بیولوژی سرطان موجب شد تا از nanoplatformها در درمان و تشخیص سرطان استفاده شود.  جذب و سازگاری زیستی دو موضوع مهم در استفاده از nanoplatformها در کاربردهای بالینی می­باشد و غلبه بر مشکلات مربوط به این دو جنبه هدف اول در توسعه نانوذرات می­باشد. به همین علت، مطالعه­ی سمیت و جذب سلولی اولین قدم در بررسی بیولوژیکی نانوذرات است.

تغییر سطح نانوذرات یک ابزار قدرتمند در بهبود جذب و سازگاری زیستی می­باشد. مطالعات نشان داده‌اند که conjugation مولکول­ها به سطح نانوذرات می­تواند به طور موثری هم در مطالعات درون‌تنی (invivo) و هم برون‌تنی (invitro) سازگاری زیستی را افزایش دهد. علت آن تغییر بار سطحی و غیرفعالسازی گروه­های شیمیایی عملکردی موثر بر پایداری غشاء سلول می­باشد. به علاوه افزودن مولکول­های خاص می­تواند جذب فعال و غیرفعال نانوذره را افزایش دهد، سمیت را کاهش دهد و اجازه درمان و تشخیص بسیار دقیق را بدهد.

تهیه تنظیم:

غزاله محجوب

مهسا سبزی خباز

مقالات مرتبط